Ilościowy charakter zjawisk gospodarczych cz. 1

By admin

Kwiecień 1, 2017 Przedmiot i granice teorii 1 Comment
Tagi: działalność gospodarcza i umowa o pracę, działalność gospodarcza i umowa zlecenie, działalność gospodarcza jak zacząć, działalność gospodarcza jaki podatek, działalność gospodarcza jakie koszty

Teoria ekonomii wyjaśnia czym jest dobro gospodarcze: cena, dochód, kapitał, renta, Zysk przedsiębiorcy, monopol, przesilenie gospodarcze i cała masa innych pojęć. Co one z sobą mają wspólnego? Oto wszystkie te zjawiska łączy w jedną całość fakt, że występują w sposób ilościowy. Związki, które między niemi zachodzą, również mają charakter ilościowy. Jeżeli chodzi o jakikolwiek przedmiot gospodarczy, to jego znaczenie dla nas wyrażamy przez określoną ilość innych przedmiotów gospodarczych. Działalność gospodarcza na tym się zasadza, że dla uzyskania jednego dobra, poświęcamy w określonym ilościowym stosunku inne dobra. Możemy zawsze powiedzieć, ile jest wart jeden przedmiot w porównaniu z innymi przedmiotami. Istnieje wzajemną zależność między przedmiotami gospodarczymi i ta wzajemność znajduje swój ilościowy wyraz.

Innymi słowy: granice naszego badania określa fakt istnienia tak zw. wartości wymiennej, to zn. wartości przedmiotu, wyrażonej ilościowo wartością innych przedmiotów. Działalność, która posługuje się przedmiotami, mającymi tę wartość i która ją przeobraża, jest interesującą nas działalnością gospodarczą.

Latest Comments
  1. Reklama