Działalność gospodarcza a technika cz. 3

By admin

Kwiecień 1, 2017 Przedmiot i granice teorii 1 Comment
Tagi: działalność gospodarcza składki zus, działalność gospodarcza stowarzyszenia, działalność gospodarcza student, działalność gospodarcza środki trwałe, działalność gospodarcza środki unijne

Słowem, interesuje nas to wszystko, co znajduje swój uchwytny ilościowy wyraz w wartości wymiennej. Tam, gdzie niema zmian, gdzie niema przeobrażeń tej wartości, tam niema zastosowania nasza nauka.

Rzecz jasna, że nie możemy poprzestać na przedstawieniu czysto zewnętrznym tych przeobrażeń, musimy sięgnąć do czynników, które je wywołały lub które przeciwdziałają zajściu tych zmian. Wtedy musimy nieraz zdać sobie sprawę z różnych faktów technicznych, jak i z innych, już pozagospodarczych, okoliczności. Ale teoria musi wskazać na ich istnienie, nie może daleko się w nie zapuszczać, co wolno robić przy opisowym badaniu życia gospodarczego. W każdym razie zjawiska, wyrażające się w wartości wymiennej, są tym pierwiastkiem, na który jest zwrócona główna uwaga teorii, są tym, co ona chce wyjaśnić, o ile się da bez pomocy faktów, badanych przez inne nauki i umiejętności praktyczne.

Latest Comments
  1. Reklama