Działalność gospodarcza a technika cz. 1

By admin

Kwiecień 1, 2017 Przedmiot i granice teorii 1 Comment
Tagi: działalność gospodarcza podatki, działalność gospodarcza pomysł, działalność gospodarcza regulowana, działalność gospodarcza rodzaje, działalność gospodarcza rolnika

Pojęcie wartości wymiennej, jako pojęcie, określające przedmiot naszego badania, jest z jeszcze jednego powodu użyteczne. Oto pozwala nam ono poprowadzić odróżnienie między działalnością gospodarczą, której wyświetleniem się zajmujemy, a techniką w najszerszym tego wyrazu znaczeniu. Jeżeli wyjdziemy z jakiegokolwiek bardziej ogólnego określenia zjawiska gospodarczego, nie potrafimy wskazać punktu, w którym kończy się nasze badanie, a dochodzą do głosu umiejętności techniczne. Wtedy nasza nauka musiałaby objąć także i gastronomię, i agronomię, i budowę mostów miernictwo, farbiarstwo i cały długi szereg innych przedmiotów.

Natomiast, jeżeli przedmiotem badania są zjawiska, w których występuje wartość wymienna i jej ilościowe przeobrażenia, to wtedy nie interesuje nas sam w sobie żaden efekt techniczny. Czy to będzie przepis na nową potrawę, czy formuła wytrzymałości żelaza, to te rzeczy nie mają dla nas znaczenia, gdyż nie łączy się z niemi bezpośrednio żadne przeobrażenie wartości wymiennej.

Latest Comments
  1. Reklama